Ara 25, 2019 - By JUUL LOVE
JUUL Ne Kadar Güçlü?

Hepimiz bu podların çok güçlü olduğunu biliyoruz. Peki ya JUUL podlar NE KADAR güçlü?

Herkes sürekli JUUL podların içerisindeki nikotinin tehlikeli bir şekilde nasıl konsantre edildiği hakkında konuşuyor, ancak bu kişilerin ne kadarı bu podların gücünü doğru bir şekilde anlıyor?

Bu konuda yanlış bilinen ve kesin olmayan çok fazla şey var, hatta çoğu zaman dürüst ve açık bir şirket olduğunu düşündüğümüz JUUL’ün kendisinde bile.

Dahası, nikotin konsantrasyonunun artması JUUL’ün doğal risklerini nasıl artırıyor? Çünkü aslında vücudun nikotin ihtiyacını JUUL’ün karşıladığı kadarıyla karşılamak daha düşük nikotin oranlarıyla bile mümkün. 

Ve JUUL podlar NEDEN bu kadar güçlü?

Bu yazıda tüm bu soruların cevaplarına değineceğiz ve JUUL podların ne kadar güçlü olduğuna dair doğru bilgileri edinmeye çalışacağız.

Söylentiler vs Gerçekler

İlk önce JUUL’ün kendi podlarının ne kadar güçlü olduğu konusunda kendilerinin ne söylediğiyle başlayalım.  

Paket üzerinde JUUL podların 5% nikotin içerdiği yazıyor, ancak bu ne demek? Eğer internette biraz araştırma yaparsanız JUUL podların aslında 59mg/ml nikotin içerdiğini görebilirsiniz. Bu da hacim olarak 6%’lık bir nikotin oranına denk geliyor.

Elbette JUUL kendi podlarının 5% nikotin içerdiğini belirterek bizlere yalan söylemiyor, çünkü bu 5%’lik oranın ağırlığa göre olduğunu paket üzerinde belirtiyorlar. Bu konu kimya ve matematikle ilgili olduğu için, aradaki farkın ne olduğunu burada detaylı bir şekilde anlatmayacağız.

Doğrunun Peşinde

Bu farkın arkasındaki kimyasal ve matematiksel gerçek ile ilgilenenler internet üzerinde küçük bir araştırma ile kolayca bilgi sahibi olabilirler.

Biz konumuza dönelim, bu noktada dikkate alınması gereken önemli şey şu ki, piyasadaki çoğu e-likitin üzerindeki nikotin oranı JUUL’ün gösterdiği gibi ağırlık yüzdesi olarak değil, hacim cinsinden (mg/ml) gösterilir. 

Çoğu insan e-likit üzerindeki bilgileri birbiriyle kıyasladığı için de bu durum karışıklık yaratır.

JUUL’ün eski paketlerinde ve JUUL’ün piyasaya sunulduğu bazı diğer ülkelerde nikotin oranını ifade eden 59ml/ml ibaresi mevcut/mevcuttu. Peki ya bu ibare neden Amerika’da yok? Acaba JUUL, müşterilerinin podların gerçekte olduğundan daha az nikotin içerdiğini düşünmelerini mi istiyor? Ve eğer durum böyleyse, neden?

Karşılaştırmalı Olarak JUUL Podlar Ne Kadar Güçlü?

Şimdi ağırlık ve hacim konusunu açıklığa kavuşturduğumuza ve JUUL podların hacim olarak 59mg/ml nikotin içerdiğini bildiğimize göre, bunu piyasada yer alan nikotin tuzlu diğer e-likitlere karşı nasıl kıyaslayabiliriz?

JUUL podlar diğer seçeneklere göre KESİNLİKLE daha güçlü. Bu sertlikte birkaç e-likit olsa da çoğu maksimum 50mg/ml nikotin içeriyor.

Bu da JUUL podları diğer seçeneklere göre yaklaşık olarak 20% daha güçlü kılıyor. Bu yalnızca birkaç çekişte bile fark edebileceğiniz bir şey.

Öyleyse diğer soru:

JUUL Podlar Neden Bu Kadar Güçlü?

Elbette bu sorunun birkaç mantıklı cevabı olabilir.  

Bunlardan bir tanesi, diğer cihazlar ile kıyaslandığında JUUL bataryasının zayıf olması ve çekiş başına fazla e-likit buharlaştıramaması.

Yani daha güçlü bir cihazda nikotin oranı daha az olan bir likit kullandığınızda üretilecek nikotin oranı az ancak yüksek miktardaki buhar, JUUL cihazını kullandığınızda üretilecek nikotin oranı yüksek ancak daha az miktardaki  buhar kadar yüksek nikotin içerebilir. 

İkinci ve bize göre temel olan sebep ise yüksek konsantrasyona sahip nikotinin sigara kullanıcılarına sigarayı daha efektif bir şekilde bırakmaları konusunda yardımcı olmasıdır.

Bunların yanında JUUL’ün yalnızca aşırı derecede bağımlılık yapıcı bir ürün ortaya çıkarmak istediğini ve bu sayede kullanıcılara devamlı olan JUUL podları satabileceğini düşünenler de var.

Bu, JUUL podların içerdiği yüksek konsantrasyona sahip nikotinin muhtemel etkilerinden biri olsa da JUUL’ün bunu hedeflediğini düşünmüyoruz. Bize göre şirketin amacı kullanıcıların nikotin ihtiyacını karşılayacak bir oranda sigaraya olabildiğince benzeyen bir etki yaratarak onları tütünden uzak tutmak.

Ve bu konuda kesinlikle başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Ancak bu durum insanların bu cihazları yanlış şekilde (yalnızca eğlence için, sigarayı bırakmak için değil) kullanmasını ve bu cihazların potansiyel zararlı bir alışkanlık olarak tanınmasını engellemiyor.

Güçlü JUUL Podlar Ne Kadar Riskli?

Daha önce bahsettiğimiz gibi, bu sertlikteki e-likitler bazı riskler taşıyabilir.

Bu podların taşıyabileceği en büyük risk elbette herhangi bir nikotin bağımlılığı olmadan JUUL cihazını kullanmaya başlayanlar üzerindedir. JUUL podların yüksek konsantrasyonu bu insanların nikotine olan bir bağımlılık geliştirme ihtimalini artırır.

Bir kez daha belirtelim, JUUL KESİNLİKLE bir sigarayı bıraktırma aracı olarak tasarlanmıştır. JUUL’ü başka bir sebeple kullananların çok büyük bir hata yaptıklarını düşünmemizin sebebi budur.

Eski Sigara Kullanıcılarının Karşılaştığı Riskler

Sigaraların en büyük zararlarından biri nikotinin kendisi değil, sigara içerisinde bulunan diğer binlerce kimyasal maddedir.

JUUL gibi cihazlar kullanıcıları bu kimyasalların çoğundan korur, ancak bu nikotinin herhangi bir risk taşımadığı anlamına gelmez.

Nikotin uyarıcı bir maddedir, yani kalp atışınızı ve kan basıncınızı artırarak kalbiniz üzerinde ekstra etkiler gösterebilir ve bu iyi bir şey değildir.

JUUL size bu cihazı kullanmanız karşılığında sigara alışkanlığınızı bırakmanız konusunda yardımcı olabilir. Yani  burada bir alışkanlıktan tam olarak kurtulmak yerine bir değişimden söz ediyoruz.

İkincisi, JUUL podların yüksek konsantrasyonu ile birlikte benzoik asit ile nikotin tuzunun daha yüksek emilim oranları, eski sigara kullanıcılarının sigara kullandıkları zamana kıyasla daha fazla nikotin tüketmelerine neden olabilir.

Genel olarak sigaradaki zararlı kimyasalları daha fazla nikotinle değiştirmek daha sağlıklı bir alışkanlık gibi görünse de, herhangi bir yabancı bileşenin vücut içerisine girmesi zararlı olabilir. Yapılan araştırmalarda da bu tarz elektronik sigara kullanımlarının ne kadar riskli olduğuna dair henüz tam bir bilgi edinilemedi.

JUUL’ü en iyi şekilde kullanmanın yolu aşama aşama ilerlemektir. Sigarayı bırakmak için JUUL’ü kullanın ve daha sonra da JUUL’ü bırakmayı hedefleyin. İşin sonunda nikotini hayatınızdan çıkarın ve içinize temiz havadan başka bir şey çekmeyin.

JUUL Podlar Ne Kadar Güçlü? – Sonuç

Umuyoruz ki bu yazı JUUL podların ne kadar güçlü olduğunu ve nasıl potansiyel riskler taşıdığını anlamanız açısından size yardımcı olmuştur.

Biz halâ JUUL’ün çok sayıda insana daha sağlıklı olmaları konusunda yardım ettiğine ve bunun sigaradan çok daha güvenli bir seçenek olduğuna inanıyoruz.

Daha önce de söylenildiği gibi eğer sigara kullanmıyorsanız JUUL de kullanmayın. Eğer şu an bu durumdaysanız nikotine olan potansiyel bağımlılık konusunda tehlikede olabilirsiniz.  

Nikotin, alkol, kafein veya şeker, herhangi bir kimyasala olan bağımlılık asla iyi bir şey olamaz. Asıl zorluk bu bileşenlerin başkasıyla değiştirmek değil,  bunların ölçülü kullanılmasıdır.

Ancak bu zorluktan kaçınmanın en iyi yolu da işin en başından bunlardan uzak durmaktır.

Herkese iyi günler JUUL kullanıcıları, yakında tekrar görüşmek üzere!

LEAVE A COMMENT

Whatsapp Destek
Yardıma İhtiyacınız mı Var?