Şub 18, 2020 - By JUUL LOVE
JUUL Markası Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı? İşte Sıradışı Hikayesi

Son zamanların fenomen ürünü JUUL ün ortaya çıkış hikayesi Adam Bowen anlatıyor.

St. Louis Missouri’de büyüdüm. Ebeveynlerim daima oyuncaklarla oynamayı sevmediğimi ve onun yerine elektrikli süpürge parçalarıyla oynamayı sevdiğimi söylerdi. Çocukken sürekli bir şeyler çiziyor bir şeyler tasarlıyordum.


Uçaklar, arabalar aklınıza ne gelirse. O zamanlar bunun ürün tasarımı olarak adlandırıldığınının farkında değildim. Bu tarz şeyleri gayet doğal bir şekilde karalıyordum.

15 yaşına geldiğimde ebeveynlerim bana hurda bir araba verdiler. Ben de bu arabayı tamir ettim. Sigara kullanımı ailem için her zaman sıkıntılı bir durum oldu. Annem radyoloji uzmanı bir doktordu. Annem henüz çok gençken dedem akciğer kanserinden hayatını kaybetmiş.

Çok fazla sigara içermiş, günde paketlerce sigara içiyormuş ve maalesef erken bir yaşta vefat etmiş. Sigaralardan nefret ettim. Elime her sigara
aldığımda bu konuda kafamın karışık olduğunu hissettim.

Özellikle üniversite zamanı sigara kullanıyorken bundan vazgeçemiyordum.


James’le ben Stanford’da bu programdayken tanıştık. Sonuç olarak sosyal ve çevresel etkisi olan çok fazla proje üzerinde birlikte çalıştık. Stanford’daki programın bir parçası da kapsamlı bir tez yazmaktı.

Orada bulunduğunuz son yılda tüm yılı yapmak istediğiniz şeyi yaparak harcarsınız ve bu da oldukça zordur. Birlikte acayip derecede fazla zaman geçiriyorduk ve birbirimizin projeleri üzerinde çalışıyorduk.

Ve çok daha uzun bir süreyi de sigaralar hakkında konuşarak geçiriyorduk. Bunlar 2004 yılındaydı. Henüz elektronik sigaralar ortalıkta yoktu. Halâ sigara kullanan 38 milyon Amerikalı var.

Dünyada sigara kullanan milyarlarca insan var ancak bu insanların 70%’i sigarayı bırakmak istiyor.

Burada “zarar azaltımı” olarak adlandırılan, temel olarak iyiyi sürdüren ve kötüyü ortadan kaldıran uygulanabilir bir prensip var. Biz de bunu kamu sağlığı konusunda çok büyük bir fırsat olarak gördük.

James ve ben bu konu ile ilgili olarak tez grubuyla ve fakülteyle bir araya geldiğimizde onlar da gerçekten çok heyecanlanmışlardı. Oldukça net olan bu bakış açısını geliştirdik ve ne olursa olsun zarar azaltımı prensibine dayalı bir ürünün sigaraya benzememesi gerektiğini düşündük.

Prototiplerimizden üretilen buharın numunesini aldığımız ve bu buharı sigara dumanı ile karşılaştırdığımız ön çalışmalarımız bile vardı.

“Sonunda anlaşılıyor ki asıl problem aslında yanan tütün. Yani sağlığa etkisi olan şey tütünün yanması.”

İnsanlarla görüşmeler yapmaya ve onlara destek olmak amacıyla bu prototipleri göstermeye başladık. Zaman zaman bu prototiplerin çalışması için oturup bazı ayarlamalar yapmamız gerekiyordu.

Üzerinde cihazı açıp kapatmak için vites mekanizmasına benzer bir parçası olan son prototipi hatırlıyorum.

Birkaç prototipten biri olan 002. Galiba 5 tane yapmıştık. Tutuşturmaya yardımcı olması için James dahili bir çakmak parçası ile bu taşıyıcı kılıfı yapmıştı. Erken seviyede elde ettiğimiz başarılardan ötürü bunu daha ileri götürme konusunda kendimizi daha rahat hissettik.


İşin sonunda pek de fena iş çıkarmayan ve Ploom olarak adlandırılan ürünü geliştirdik.

Bizim geliştirdiğimiz veya piyasada bulabileceğiniz tüm ürünlerde eksik bir şeyler vardı. Bu cihazları kullandığınızda sigara içiyormuş gibi bir his almıyordunuz.

Bunu kişisel olarak da biliyorum çünkü o zamanlar ben de sigara kullanıyordum.


Yıllar geçtikçe farklı disiplinlerde bir sürü bilgi birikimi elde ettik.

Ve sonra dedik ki “Tamam, şimdi en baştan yeni bir şey yapacağız.” İşte bu gerçekten de nasıl JUUL olduğumuzun hikâyesi.

Eğer sigaralardan daha iyi bir ürün geliştirirsek bunun harika bir başlangıç olabileceğini düşündük. İnsanlar sigarayı geride bırakmak istiyor.


Bunu 10 yıllık veya 20 yıllık sigara kullanıcılarından duyuyorduk. Diğer elektronik sigaraları denemişler ancak bir sonuç elde edememişler. Uzun süredir sigara kullanan birinin JUUL’ü eline aldıktan sonra bir daha asla sigaraya dönmeyecek olmasını bilmek kadar tatmin edici bir şey yok.

Bu projeye yeniliğin sigara ile ilgili tüm problemleri çözebileceği gibi sağlam bir inançla başladık. Bizi dinleyen herkese 50 yıl sonra kimsenin sigara içmeyeceğini söyleyebilirim. İnsanlar geriye bakacak ve

“İnsanların
eskiden bunu yaptığına inanamıyorum” diyecekler.

Ve şimdi bence aslında bu olay çok daha hızlı gerçekleşecek. Büyük ölçüde bizim
kaydettiğimiz ilerlemelerin sayesinde.

LEAVE A COMMENT

Whatsapp Destek
Yardıma İhtiyacınız mı Var?